Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) avab 16. detsembril toetuse ringmajanduse ärimudelite arendamiseks ja tööstussümbioosi loomiseks. Toetuse abil saab arendada ringselt valmistatud tooteid, leida biotoorainele ringseid kasutusviise, luua jagamislahendusi ja arendada paranduskeskuseid. Samuti antakse toetust tööstussümbioosi lahendusteks, kus ühe ettevõtte tootmise kõrvalsaaduseid kasutab teine ettevõte.
„Jäätmereformi eesmärk on, et parema jäätmekorralduse tulemusena jõuab kümne aasta pärast igal aastal ringlusse 160 tuhat tonni rohkem materjali kui praegu. See loob eeldused uue tööstuse ja investeeringute tekkeks. Jäätmete ja tootmisjääkide taaskasutamine loob ettevõtetele konkurentsieeliseid läbi keskkonnajalajälje vähendamise, samuti annab võimaluse luua kõrgema lisandväärtusega töökohti. Lisaks tuleb keskenduda jäätmetekke vähendamisele jagamislahenduste ning parandamisvõimaluste loomise abil,” sõnas taristuminister Vladimir Svet.
„Toetame ettevõtteid ja kohalikke omavalitsusi selliste projektide elluviimisel, mis aitavad inimestel teha igapäevaelus kestlikumaid valikuid – ostmise asemel vajalikke seadmeid laenutada, katkiste esemete eluiga parandustöökojas pikendada ja lasta esemeid parandada või hooldada otse tootjal, kellel on selleks parimad vahendid ja oskused. Selliste lahenduste kasutuselevõtuga muutub keskkonnasõbraliku valiku tegemine inimestele lihtsamaks. Samuti saab toetusega arendada uusi viise näiteks lambavilla või vetika kasutuselevõtuks ning ettevõtted on oodatud arendama tööstussümbioosi lahendusi,“ sõnas KIKi ringmajanduse ja ressursisäästu valdkonnajuht Rita Jürmann.
Toetust saab küsida:
Ringmajanduse ärimudelite elluviimiseks. Ringmajanduse ärimudelid aitavad vähendada kasutatavate toodete, materjalide ja kemikaalide koguseid või annavad lisaväärtust juba olemasolevatele materjalidele. Ringmajanduse ärimudelite arendamiseks saavad toetust küsida näiteks raamatukogud, et inimesed saaksid ostmise asemel kodudes vajalikke vahendeid laenutada. Lisaks on oodatud lahendused, mis aitavad luua transpordivahendite jagamisvõimalusi asukohtadesse, kus neid veel pole. Toetust saab küsida parandustöökodade loomiseks või olemasolevatesse lisavõimaluste loomiseks, et inimesed saaksid tulla ja oma tooteid parandada.
Samuti saab taotlema tulla tootmisettevõte, kes soovib pakkuda oma toodetele parandus- või hooldusteenust. Lisaks on oodatud erinevad ringbiomajanduse lahendused, millega antakse väärtus biotoorainele nagu lambavill, puiduhake, vetikad jms, mis muidu muutuksid jäätmeks.
Tööstussümbioosi lahenduste elluviimiseks. Tööstussümbioosist saavad kasu kaks või rohkem ettevõtet, kui ühe ettevõtte tootmisjäägid või kõrvalsaadused kasutab ära teine ettevõte oma toormaterjalina. Toetatavad lahendused on näiteks tervikliku materjalivahetuse süsteemi loomine vähemalt kahe ettevõtte vahel, tootmistarkvara arendamine, mis annab partneritele infot, kui palju kõrvalsaaduseid tekib ja muud sarnased tegevused.
Taotleja saab olla äriühing, kohalik omavalitsus või selle hallatav asutus, kohalike omavalitsuste liit, maakondlik arendusorganisatsioon, mittetulundusühing või sihtasutus. Taotlusvooru eelarve on 2 miljonit eurot ja ühe projekti maksimaalne kogumaksumus on 200 000 eurot. Toetuse osakaal sõltub riigiabist ning kohalikust omavalitsusest. Toetust saab taotleda
e-toetuse keskkonna kaudu kuni eelarve ammendumiseni.
Taotlusvooru infopäev toimub 19. detsembril kell 10 veebis, infopäeval saab ülevaate ka järgmisena avanevatest ringmajanduse valdkonna toetustest. Rohkem infot toetuse ja infopäevale registreerumise kohta leiab
KIKi kodulehelt.
Toetust antakse Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi vahenditest ja toetuse töötas välja Kliimaministeerium koos Keskkonnainvesteeringute Keskusega.
Seotud lood
Eestil on energeetikas võimalik saavutada veel liidripositsioon, kuid aeg tegutsemiseks on piiratud, tõdeb Utilitase juht Priit Koit saates “Juhtides tulevikku”. Juhid peavad olema rohepöörde eestvedajad, aga rohepööre ise vajab sama innustavat sõna kui tiigrihüpe.