Kestlikkusaruandluse esimene aasta on kohe käes. Audiitorid selgitavad detailselt, mida tahavad kestlikkusaruannetes näha ja milline peaks olema täpne ajajoon, et aruanne saaks auditeeritud.
- (Ülevalt vasakult) Audiitorid Siim Kannistu (KPMG), Elina Vahi (EY), Kadi Ilves (PwC) ja Erki Usin (EY) panevad aruandluskohuslastele südamele: võtke audiitoritega kohe ühendust. Foto: Raul Mee/EY/Jarmo Järvsalu
Uuest aastast peavad kestlikkusaruande esitama avaliku huvi üksused, kelle aasta keskmine töötajate arv on bilansipäeval üle 500. See hõlmab suuri börsiettevõtteid ja osa pankadest.
KPMG finants- ja kestlikkusaruandluse teenusliini juhi ja vandeaudiitori
Siim Kannistu hinnangul on audiitorid esimeseks auditeerimise aastaks valmis, sest maht on väike. Järgmisel aastal peab auditeeritud kestlikkusaruande esitama kaheksa börsiettevõtet. Kes need täpsemalt on, vaata
siit.
Elina Vahi, EY kliimamuutuste ja jätkusuutlikkuse teenuste juhtivkonsultant Baltikumis, tõdes, et suur nelik ehk Big4 (EY, KPMG, PwC ja Deloitte, kes teatas oktoobris, et lõpetab Eestis tegevuse) on kestlikkusaruandluseks valmistunud aastaid. “Me ootame lõplikku kinnitatud dokumenti, et saada kindlust, et kõik eeltöö, mis me oleme teinud, oleme teinud õigesti,” ütles ta.
Seotud lood
Järgmisel aastal peavad suured börsifirmad esitama esimese Euroopa standarditele vastava auditeeritud kestlikkusaruande. Vaata, kes need täpsemalt on.
Mida tähendavad CSRD, ESRS, IRO, SDG?
Kestlikkusaruandluse ja ESG maailmas on palju ingliskeelseid lühendeid, mis kipuvad minema segamini. Anname selge ja kompaktse ülevaate, mida miski lühend tähendab ja keda puudutab.
Riigikogu kiitis heaks raamatupidamise seaduse muutmise, sellega võeti üle ka kestlikkusaruandluse direktiiv ehk CSRD.
Kes on hea tasemega ettevõtted?
Sustinere tegi seitsmendat korda ESG aruandluse uuringu. Selgus, et aastatega pole seis suuresti muutunud. Kõigest 11% suurfirmadest on ESG raporteerimises üle hea taseme piiri. Välispartneritest oleme igas aspektis kõvasti maas.
Rand & Tuulberg on sellel aastal võtnud oma tegevustes kestlikkuse tugevalt fookusesse ja liigub strateegiliselt seatud eesmärkide suunas. Grupi ESG juht August Kompus juhib tähelepanu asjaolule, et ehituse jalajälg on tegelikult seniräägitust palju väiksem, aga rõhutab, et tööd jätkusuutlikkuse osas peavad tegema kõik.