Suured andmekeskused
DELSKA (endine DEAC) ja Verne näitavad eeskuju, võttes kasutusele taastuvad lahendused ja toetades seeläbi ettevõtete üleminekut fossiilselt energialt taastuvenergiale. Energiatõhusus on andmekeskuste jaoks oluline teema isegi elektrikatkestuste korral ning Neste MY Renewable Diesel TM pakub siin toimivaid lahendusi.
Hiljuti kirjutas jätkusuutlikke andmekeskuste lahendusi pakkuv suurtööstus Verne alla kokkuleppele üleminekuks Neste MY taastuvtoorainest diislikütusele. Verne andmekeskused Helsingis, Poris ja Tamperes hakkavad selle tulemusena kasutama oma varuelektrigeneraatorites Neste MY Renewable Diesel™ kütust.
„Koostöö on hädavajalik, astumaks nõutud samme kliimamuutuste vastu, ja partnerlus Vernega näitab, kui lihtne on minna fossiilselt diislilt üle Neste väiksema heitega taastuvdiislikütusele ilma andmekeskuse tööjõudlust või usaldusväärsust kahjustamata. Neste MY Renewable Diesel aitab meie klientidel vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid keskmiselt 90%* võrreldes fossiilse diisli kasutamisega," ütles Neste kontserni turunduse ja teenuste valdkonna asepresident Joni Pihlström.
Kim Gunnelius, Verne juht Soomes lisas: „Verne missioon on pakkuda andmekeskuste teenuseid, kuid minimeerida keskkonnamõju. Üleminek taastuvale diislikütusele on meie ettevõtte ja meie klientide jaoks oluline verstapost, sest see näitab, et oleme võimelised oma tegevustes Soomes fossiilkütused kõrvale jätma.“
„Kuigi kasutame varugeneraatoreid ainult pikemate elektrikatkestuste korral – mis on tänu Soome väga usaldusväärsele võrgule õnneks äärmiselt haruldane –, testime me oma tehnikat regulaarselt. Seega on meile oluline, et minimeeriksime ka oma testimiste keskkonnamõjud. Võimalus vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid on vaid üks argument, sest lisaks töötab Neste taastuvdiislikütus efektiivselt külmakraadidega, mis tähendab ,et see on ideaalne lahendus kasutamiseks meie tööprotsessides Soomes," rääkis Gunnelius.
Fossiilse diisliga sarnase keemilise koostisega Neste MY taastuvdiislikütus võimaldab Vernel madalama emissiooniga alternatiivile üle minna, ilma et ettevõttel oleks vaja teha ühtegi muudatust generaatorite infrastruktuuris. Neste MY taastuvdiislikütus sobib kasutamiseks väga külmadesse ilmaoludesse, seda saab säilitada temperatuuril kuni -30°C ja see käivitub usaldusväärselt ka pakasega. Lisaks on Neste MY säilitatav pikema aja vältel, ilma et säilitamisel oleks mõju kütuse kvaliteedile.
Samuti läks DELSKA (DEAC kuni 2022. aastani) üle 100% taastuvenergiale ning võttis oma andmekeskuse varugeneraatorites 2022. aastal kasutusele Neste MY taastuvtoorainest diislikütuse.
"2021. aastal läksime oma tuuleparkides üle 100% taastuvelektrile selleks, et hallata igapäevast andmesalvestust. Ka uuendasime infrastruktuuri, et vähendada energiatarbimist ning võtsime kasutusele täiustatud jahutussüsteemi. Meie koostöö Nestega ja Neste MY taastuvtoorainest diislikütuse kiired tarned võimaldavad meil oma diiselgeneraatoritega kaitsta andmeid jätkusuutlikult isegi hädaolukordades, näiteks elektrikatkestuste korral. Tänu sellele otsusele saime me minna täielikult üle 100% taastuvatele energiaallikatele," ütles DELSKA tegevjuht Andris Gailitis.
Vastavalt rahvusvahelise
Energiaagentuuri 2024. aasta raportile kasutasid 2022. aastal andmekeskused 2% globaalsest elektritarbimisest. Mõned analüüsid näitavad, et globaalsete andmekeskuste energiakasutus järgmise kümnendi jooksul isegi kolme- või neljakordistub.
"Meil on hea meel, et andmekeskused, mis on digitaalse maailma selgroog, jälgivad ressursimahukamaid tööstusharusid ja otsivad lahendusi jätkusuutlikumale tulevikule," ütles Joni Pihlström.
*) Kütuse elutsükli jooksul võrreldes fossiilse diislikütusega. Kasvuhoonegaaside heite vähendamine varieerub sõltuvalt piirkonnapõhistest õigusaktidest, milles on esitatud arvutuste metoodika (nt Euroopa puhul ELi II taastuvenergia direktiiv 2018/2001/EL ja USA puhul California LCFS), ning toorainesegust, mida kasutatakse toote tootmiseks iga turu jaoks.
Loe Neste MY taastuvtoorainest diislikütuse kohta: www.nestemy.ee Seotud lood
Jätkusuutlikkusel on Eesti ühiskonnas tekkinud pealesurutud kohustuse maine. Reaalne elu näitab aga vastupidist – see on väärt võimalus arenevatel ettevõtetel turul edu saavutada, veendusime Swedbanki ESG ja kaubanduse sügisseminaril.