Sunly kliimaseadusest: on oht, et elektrijaamad ei lähe üle taastuvkütustele
Sunly käib välja kolm ettepanekut, kuidas kliimaseaduse eelnõu ja seletuskirja täiendada. Need puudutavad maismaatuuleparke, elektrifitseerimist ja riigihankeid.
Sunly toob tagasisides välja, et sektoreid tuleb elektrifitseerida ja see eelnõus ka selgelt välja tuua. Pildil on Sunly asutaja ja tegevjuht Priit Lepasepp. Foto: Andras Kralla
Sunly kirjutab tagasisides kliimaministeeriumile, et kliimaseaduse eelnõu on oluline verstapost, et energiat toodetaks puhastest allikatest. Ettevõte teeb kolm täiendusettepanekut.
“Kliimakindla majanduse seaduse koostamine on üks suurimaid kaasamisprotsesse Eesti ajaloos,” seisab uhke lause kliimaministeeriumi lehel. Need, kes olid kaasatud, pole selle väitega sugugi nõus.
Tööandjate keskliit jätab kliimaseaduse praegusel kujul kooskõlastamata. Liidu sõnul on eelnõu valminud liiga rutakalt, tuues kaasa rida puudujääke, nagu kindlustunde puudumine ja konkurentsivõime alandamine.
Lepasepp: kliimaseadus on nagu alkoholisõltlase jutt
Skandinaavia ja Prantsuse investorite laenurahaga püstitab Sunly siia ja lähiriikidesse päikese- ja tuuleparke, mille võimsus on suurem kui meil praegu terve riigi peale kokku.
Taastuvenergia sektor on Balti riikides viimastel aastatel kiiresti kasvanud. Heaks näiteks on augustis 2024 Leedus saavutatud rekord päikeseenergia katvuse kohta, mille osakaal elektritootmises ulatus 21,3%-ni kogu nõudlusest. ACC Distributioni rohelise energia üksuse juhi Martynas Pukinskase sõnul muutub taastuvenergia järjest olulisemaks osaks Leedu energiasüsteemis.