Greenmetrixi asutaja ja juht Kairi Nõulik ja kinnisvarainvestor Marko Kull, kes omandas 80% ettevõttest. Foto: Magnus Heinmets
Greenmetrix on sel aastal loodud ettevõte, mis tegeleb kinnisvarasektori nõustamisega rohesertifitseerimise ja energiatõhususe teemadel, et suurendada kinnisvara kestlikkust ja turuväärtust. Nad aitavad vastata ka ESG nõuetele ja regulatsioonidele.
Rahvusvaheline jätkusuutliku investeerimise hindaja GRESB andis jätkusuutliku arengu eest Eften Real Estate Fund 4-le maailma ja Euroopa tasemel märgise. Efteni sõnutsi tõstab see finantseerimisvõimalusi, kuna investorid ja finantseerijad hindavad kinnisvaras üha rohkem kestlikkust.
Pärast viimast ehitusbuumi on planeerimispraktikad küll oluliselt paranenud, kuid pikk tee on veel minna, et saavutada tõeliselt jätkusuutlik elukeskkond. Millised on lahendused, et valglinnastumise negatiivset mõju vähendada, sellest kirjutab Rohetiigri „Ehituse teekaart 2040“ kaasautor ning kinnisvara- ja juhtimisteenuste platvormi WHAT IF asutaja Maria Freimann.
Eelkõige Wise’i loojana tuntud ettevõtja Taavet Hinrikus on viimasel ajal leidnud Tallinna linnaruumist ainulaadsusi, mida arendada. “Tõesti, ei ole küsimust, mille vastus oleks kinnisvara, aga selleni ma juhuste läbi jõudsin,” kostis Hinrikus ise.
ESG on kinnisvarasektoris üha tähtsamal kohal. Madalad palgad on endiselt probleem, kuid lisaks palganumbrile hinnatakse ka lisaväärtusi. Näiteks seda, et juhid käivad lund lükkamas ja lehti riisumas.
Jätkusuutlikkusel on Eesti ühiskonnas tekkinud pealesurutud kohustuse maine. Reaalne elu näitab aga vastupidist – see on väärt võimalus arenevatel ettevõtetel turul edu saavutada, veendusime Swedbanki ESG ja kaubanduse sügisseminaril.