Kuigi eestlaste keskkonnateadlikkus kasvab, nõuab kliimakriis jõulisemaid samme. Seepärast otsustas valitsus kehtestada rohereeded ehk autovabad päevad igal reedel.

- Rohereedetel võib korraldada näiteks ühiseid harivaid jalutuskäike. Foto: Liis Treimann
Rohereede on uue valitsusliidu üks esimestest sammudest, et saavutada Eestis kliimaneutraalsus. Alates sellest nädalast on reeded üle Eesti autovabad, et innustada inimesi käima jala, sõitma rattaga või kasutama ühistransporti.
“Rohereede on julge samm meie kõigi koduplaneedi päästmiseks. Mõistan, et algatus võib algul inimesi ärritada ja sunnib neid oma rutiini muutma, aga uskuge mind, värskes õhus on nii palju parem liikuda. Rohelistest reedetest võidame kõik,” ütles peaminister.
Tänu rohereedetele vähendame aastas 10% kasvuhoonegaaside kogust, tänu millele paraneb õhukvaliteet, kaovad ummikud, paraneb inimeste tervis ja taastub loodus. Rohereeded hoiavad meil aasta kokku hinnanguliselt 5 miljonit eurot, mis suunatakse keskkonnahoidu.
Rohereede näeb ette, et igal reedel korraldatakse linnades ja külades kohalikke ühendavaid kultuuri- ja spordiüritusi, et inimesed saaksid koos aega veeta ja nautida autovaba keskkonda. Täpne programm on iga kohaliku omavalitsuse korraldada, aga riik innustab suurelt mõtlema ja oma inimesi algusest peale kaasama.
Peaminister toob näiteks, et võib korraldada matku ja jalgrattavõistlusi, metsaaluste ja veekogude puhastamist või välikontserte. Peaasi, et keegi ei käivitaks reedeti oma autot.
Teaduspõhine rohereede
Et mõõta oma tegelikku mõju, peavad kohalikud omavalitsused iga kuu viimasel päeval andma ministeeriumile teada, kuidas vastava kuu rohereeded edenesid, mis üritusi tehti, kui palju ning millisest soost ja vanusest inimesed osa võtsid, kui palju raha kulus ja kust finantsvahendid leiti. Samuti tuleb igakuiselt teada anda, kas ja mitut autot reedeti sõitis ning kui suur oli nende kilometraaž, et arvutada välja õhku paisatud emissioonide hulk. Nii saab teha igal kvartalil võrdluse, kui palju rohereedetega CO2 emissioone kokku hoitakse.
Kuna rohereeded pole pelgalt keskkonnahoid, tuleb rohereede üritustel osalenutelt küsida, kui suur on nende rahulolu 10 palli skaalal, lisaks dokumenteerida osalenute vanus ja sugu.
Valitsus mõistab, et see võib näida kui halduskoormuse tõus ajal, kui on lubatud bürokraatiat vähendada. Peaminister rõhutab, et kõige olulisem on rohereedeid nautida, ent tähtis on adekvaatselt hinnata ka nende mõju keskkonnale ja inimestele.
Eesti loodab, et teised riigid võtavad meist eeskuju ja kehtestavad samuti rohereeded, sest koos jõuame kaugemale. Peaminister võrdleb rohereedet Teeme ära! algatusega, mis levis samuti üle maailma. “Mina usun ja pingutan selle nimel, et rohereede oleks järgmine Eesti edulugu,” lausus peaminister.
Ilusat alanud aprilli ja toredaid rohereedeid!
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood

Rohepööre on kallis, aga vabadus?