Kui 2024 oli kestlikkusteemade teadlikkuse kasvu aasta, siis 2025 toob kaasa reaalsed kohustused: vastavalt üle võetud Euroopa Liidu direktiivile peavad ettevõtted hakkama koostama detailseid ESG aruandeid.
- Helen Klettenberg ja Kristiin Bauer räägivad saates “Juhtimisaudit” keslitkusaruandluse direktiivist. Foto: Rain Jüristo
ESG praktikule ja ESG Tool töörühma eestvedajale
Kristiin Bauerile paistab silma kaks lähenemist: “Osa ettevõtteid näeb ESG nõudeid kui võimalust parandada juhtimist ja tugevdada sidet investoritega, kuid teised tunnetavad seda bürokraatliku koormusena. Kuskilt peab aga inerts tulema – muidu jäädakse mugavustsooni.”
Mõnes sektoris on ESG juba muutunud konkurentsieeliseks, eriti rahvusvaheliste investoritega seotud ettevõtetes. Saatejuhi
Helen Klettenbergi sõnul on paljudel küll juurutatud tõhusad keskkonna-, töötervishoiu ja ohutuse- ning kvaliteedijuhtimise süsteemid, kuid andmehaldus on jätkuvalt väljakutse.
Tehnoloogia ja andmeanalüütika aitavad ettevõtetel ESG kohustustega toime tulla. Praegu domineerivad lihtsamad andmetöötlustööriistad, kuid pead on tõstmas tugevad iduettevõtted, kes arendavad metoodilisi tööriistu. Ka plaanib riik aasta lõpuks anda kasutusse täiesti uue tööriista ESG Tool.
Kas ESG muutub piiranguks või kasvuvõimaluseks, sõltub juhtimiskultuurist ja strateegilisest lähenemisest. Kuula “Juhtimisauditi” saadet, kus Helen Klettenberg ja Kristiin Bauer arutavad ESG hetkevaate üle Eestis.
Kestlikkusaruandluse direktiiv lööb ettevõtted mugavustsoonist välja
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Vale on arusaam, et küll see raamatupidaja või finantstiim teeb ESG auditi ära, rääkis Grant Thornton Balticu partner ja audiitorteenuste valdkonna juht Mart Nõmper. Kui aga ESG-audit jääbki tegemata, siis järgneb oluline tagajärg.
Rohepöördele pole alternatiivi, kuid seda tuleb teha ennast petmata, ütleb Rootsi suurima panga SEB Baltikumi jätkusuutlikkuse juht Anders Larsson.
Juba 12. veebruaril toimub suur ESG praktikute aastakonverents 2025, kus on kohal tõeline koorekiht. Teist korda toimuval konverentsil lähme ESG teemadega süvitsi ja käime põnevatel ekskursioonidel, kuhu muidu ei satu.
“Küsimus ei ole selles, kas rohepööret on vaja. Küsimus on selles, kuidas me seda teeme,” ütles vandeadvokaat ja endine õiguskantsler Allar Jõks saates “Äripäeva fookuses”.
Tänapäeva maailm seisab silmitsi keerukate väljakutsetega, mis nõuavad uuenduslikke ja kestlikke lahendusi. Arenev maailm on tekitanud tööturul hakkama saamiseks hulga uusi eeldusi, milleta pole kaasaegses ettevõtluses võimalik toime tulla. Ühelt poolt oodatakse töötajatelt majandusteadmisi, teisalt nõutakse neilt keskkonnaküsimuste üksikasjalikku mõistmist. TalTechi majandusteaduskonna loodud bakalaureuseõppe programm
jätkusuutlik ettevõtlus ja ringmajandus ning uus üheaastane magistriprogramm
kestlikkuse juhtimine on suunatud neile, kes soovivad olla muutuste eestvedajad ja luua positiivset mõju nii majanduses kui ka ühiskonnas.