Isegi kui õiguslikult ja ajaliselt on ettevõtetel paar aastat kestlikkusaruadluse kohustuseni, tuleks seda perioodi kasutada ettevalmistusteks ehk nagu rõhutab A. Alijošiutė-Paulauskienė, ootama ei ole mõistlik jääda. Mida varem ettevõte alustab ettevalmistustega, seda lihtsamalt läheb kohanemine. Näiteks teatud turgudel oodatakse mingite toodete puhul ainult väga madalat või üldse null jalajälge – sellisteks muutusteks tuleb valmistuda varakult,” ütleb konsultant.
Ekspert soovitab ettevõtetel alustada oma ESG valdkondade auditist, et ettevõtted esmalt hindaks ära, kus on nende suurim mõju ja kuidas nad neid mõjusid juhivad. Oluline on kaasata huvigrupid ning läbi viia topeoltolulisuse analüüs.
Kuidas valmistuda CSRD nõuete rakendamiseks?
1) Tutvuda põhjalikult CSRD reeglistikuga, et mõista, mida täpselt nõutakse;
2) Hinnata ettevõtte ESG praegust seisu, et tuvastada võimalikud parendusvaldkonnad;
3) Koostada detailne tegevusplaan, mis hõlmab sidusrühmi, oluliste mõjude, riskide ja võimaluste hindamist, eesmärkide ja tegevuste määratlemist ning vajalike andmete kogumist;
4) Viia läbi töötajate koolitamine;
5) Otsida tuge – äriliidud, arutelurühmad ja konsultandid saavad pakkuda väärtuslikku abi kestlikkusaruandluseks valmistumisel. On mitmeid metoodikaid ja tööriistu, sealhulgas andmehaldus- ja tarkvaralahendusi, mis hõlbustavad andmete kogumist ja aruande koostamist.
Kestlikkusaruandlus nõuab terviklikku lähenemist
„Oluline on mõista, et jätkusuutlikkus tähendab terviklikku lähenemist oma äritegevusele, kogu väärtusahelale ja seostele ümbritseva keskkonnaga nii tegevuskohas kui ka kogu maailmas. Ettevõte peab teadma kõike oma toote või teenuse kohta: kuidas on kasvatatud või toodetud tooraine, kuidas koheldakse tarnija töötajaid, millised on tarnijate eetilised põhimõtted ja mis juhtub, kui toode muutub jäätmeks,“ ütleb A. Alijošiutė-Paulauskienė.
Osa ettevõtete jaoks võib CSRD tähendada märkimisväärset väljakutset, ent enamike jaoks on see hoopis võimalus leida oma äri uusi perspektiive. Aruanne võib aidata leida tõhusamaid viise tegevuste elluviimiseks, teenuste osutamiseks, materjalide säästmiseks ja inimeste hoidmiseks nii ettevõtte sees kui ka väärtusahelas.
Kestlikkusaruandluse plussid ja miinused
Mida varem ettevõte hakkab oma analüüsidega pihta, seda lihtsam on valmistuda muutusteks ning seda rutem on ettevõttel võimalus täita ühiskonna ning seotud osapoolte ootusi. Need, kes kasutavad aega juba praegu kasulikult, võivad saavutada konkurentsieelise.
Kestlikkusaruandluse direktiivil annab suure plussi tarbijatele – selle rakendamine võimaldab läbipaistvamalt hinnata ettevõtete tegevust, mõjusid ja juhtimisviise. Seeläbi on lihtsam valida turul vastutustundlikku toodet või teenust.
Üks suuremaid miinuseid ja väljakutseid on andmete puudus. Paljudel ettevõtetel ei ole piisavalt andmeid oma ESG hindamiseks või asuvad vajalikud andmed nende tarneahelas, mistõttu nende kogumine nõuab aega ja raha.
Teiseks väljakutseks on regulatsioonide keerukus. CSRD on keeruline reeglistik, mille täielik mõistmine võib ettevõtetel aega võtta.
Vesta Consulting konsultant rõhutab, et tasub arvestada sellega, et mitmed nõuded lähevad ajas pigem karmimaks.