Jätkusuutlikkusega seotud andmete kogumine ja tõendamine on muutumas üha rohkemate ettevõtete jaoks kohustuseks. Juhtimiskonsultant ja koolitaja Helen Klettenberg tutvustab ESG põhimõtteid ja jagab soovitusi, kuidas valmistuda eesootavaks aruandluskohustuseks.
- Helen Klettenberg Foto: Rain Jüristo
Jätkusuutlikkuse aruandlus on muutunud ettevõtete jaoks aina olulisemaks, seda suuresti kahe teguri mõjul - regulatiivsete nõuete arengul aga ka ettevõtetega seotud huvipoolte survel. Regulatiivne pool on viimaste aastatega jõudsasti arenenud ning selle tulemusel on rakendunud mitmeid jätkusuutlike ärimudelitega seotud määruseid ja standardeid, 2023. aastal jõustus CSRD ehk kestlikkusaruandluse direktiiv ja sellega seotud ESRS standardid. Lisaks on välja töötamisel ka juba sektorispetsiifilised aruandlustandardid. Regulatiivne pool areneb kiiresti ning aruandluskohustusega ettevõtted peaksid täna juba ettevalmistustega alustama.
Seotud lood
Kestlikkuse teemadega läbimõeldult tegutsema asudes on oluline mõista, et kestlikkusaruanne on sel teekonnal vaid üks osa, millele peab samas eelnema põhjalik eeltöö. Alguses on kõige keerukam õige fookuse leidmine ja inimeste kaasamine. Oluline on integreerida jätkusuutlikkuse teemad igapäevasesse äritegevusse ja strateegiasse laiemalt ning selleks on tähtis juhi roll ja kaasatus, räägib nõustamisagentuuri Vesta Consultingi jätkusuutliku ettevõtluse juht Elvyra Mikšytė.