COBALTi ülevaade hooaja keskkonnavaidlustest: ettevõtjad ei tohi võitluseta alla anda
COBALT tegi 2023 II poolaasta ja 2024 I poolaasta turuülevaate, milles nendib, et keskkonnavaidluste hulk kasvab, kuid ettevõtjad peavad oma huvide eest kasvõi võitlema, et tulevikus projekte ellu viia ja majandust edendada.
COBALTi valdkonnajuht Rauno Ligi märgib, et riigile võitluseta alla andes pole ka lootust majandust edendada. Foto: COBALT
Advokaadibüroo COBALT valdkonnajuht Rauno Ligi nendib, et keskkonnaküsimused mõjutavad kõiki ärivaldkondi üha rohkem, kuid seejuures on ka kriitika aina teravam. Eestis on terava kriitika alla sattunud näiteks kliimaministeerium kliimakindla majanduse seaduse loomise või keskkonnaamet ja RMK metsamajandamise pärast.
Noorte keskkonnakaitseliikumine Fridays for Future Eesti (MTÜ Loodusvõlu) pöördus Enefit280-2 õlitehase peatamiseks uuesti kohtusse. Tallinna halduskohus võttis kaebuse menetlusse, mis tähendab seda, et 12. juulini ei tohi uut tehast käivitada.
Kliimakindla majanduse seaduse kava on olnud kuu aega avalik, aga torm selle ümber pole sugugi vaibunud. Peamiselt kritiseeritakse seaduse vähest ambitsioonikust. Kliimaministeerium peab aga eesmärke realistlikeks.
Kestlikkuse teemadega läbimõeldult tegutsema asudes on oluline mõista, et kestlikkusaruanne on sel teekonnal vaid üks osa, millele peab samas eelnema põhjalik eeltöö. Alguses on kõige keerukam õige fookuse leidmine ja inimeste kaasamine. Oluline on integreerida jätkusuutlikkuse teemad igapäevasesse äritegevusse ja strateegiasse laiemalt ning selleks on tähtis juhi roll ja kaasatus, räägib nõustamisagentuuri Vesta Consultingi jätkusuutliku ettevõtluse juht Elvyra Mikšytė.