• 10.09.24, 11:21

Katrin Bats: kuidas nügida 97% oma mõjuahelast?

Kestlikkuse aruandlus aitab paljudel ettevõtetel õppida paremini riske hindama, sest pead vastama küsimustele, millele iga päev pole vaja mõelda, kirjutab Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats.
Katrin Bats.
  • Katrin Bats. Foto: Erakogu
Me sõltume jätkusuutlikumaks saamise teekonnal üksteisest palju rohkem, kui esmapilgul arvata oskame. Meie ettevõtte oma tegevusest tulenevad heitkogused moodustavad umbes 3% ettevõtte väärtusahela koguheitmest. Sellega on kõige lihtsam tegeleda, sest siin saame ise otsida lahendusi, katsetada, efektiivistada.

Seotud lood

Uudised
  • 09.09.24, 14:26
Orkla sotsiaalsest mõjust: töötajad tulevad üllatavalt hästi kaasa
Toidutööstusfirmas Orkla järgitakse mitmekesisuse, võrdsuse ja kaasatuse põhimõtteid nii värvates, töötajate vajadusi katvat hüvede paketti luues kui ka järjekordset heategevusobjekti valides. Kõigil nendel tegevustel on ka oma mõõdikud ja analüüs.
Uudised
  • 19.08.24, 17:18
Maailma jätkusuutlikuim ettevõte Schneider Electric: turg delegeerib ESG nõudlust
Ajakiri Time ja Statista nimetasid maailma kõige jätkusuutlikumaks ettevõtteks Schneider Electricu. Eesti üksuse tegev- ja müügijuht Miko Siilivask tõdeb, et jätkusuutlikkust ja laiemalt ESG põhimõtteid peab töötajatele ja partneritele selgitama, mitte peale suruma, et need võetaks omaks.
Uudised
  • 05.09.24, 18:19
Kliimaseadust tegema kutsutud asjatundjad rääkisid tühja. “See oli näilise kaasamise moodi”
“Kliimakindla majanduse seaduse koostamine on üks suurimaid kaasamisprotsesse Eesti ajaloos,” seisab uhke lause kliimaministeeriumi lehel. Need, kes olid kaasatud, pole selle väitega sugugi nõus.
Uudised
  • 06.06.24, 15:20
Katrin Bats: kestlikkuse seksikas mõju jõuab kohale. Neile, kes on terasemad
Kui ettevõte näeb kestlikkuses uusi võimalusi, seab endale selged eesmärgid ja mõõdab nende suunas liikumist, tuleb ka tulemus, kirjutab Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats.
  • ST
Sisuturundus
  • 12.11.24, 15:29
Toidutööstus täna plastmassist veel loobuda ei saa
Toidutootjatele kõlab tuttavalt, kui mõni valdkonnaväline inimene küsib: “Aga miks te ei pakenda tooteid paberist karpi? Lihtsalt vahetage plastmass millegi muu vastu.” Seda ei saa pahaks panna, sest inimesed, kes ei puutu igapäevaselt suurtootmise, pakkeliinide, nende varuosade ja erinevate materjalide sobitamisega kokku, ei tea ega peagi teadma, kui keerukas protsess on pakkematerjali vahetamine. MAAG Foodi tootearendus- ja turundusdirektor Janne Laik-Lõhmus ja ostudirektor Irja Torstenberg avavad pakendite keerukat maailma läbi lihatööstuse prisma.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kestlikkusuudised esilehele