Venemaa gaasitarned Euroopasse Ukraina gaasileppe lõppemisega ei tähenda Vene gaasi lõppu, muutub lihtsalt transiidiriik, rääkis Baltic Energy Partnersi juhatuse liige Marko Allikson. "Seega on veel kaks aastat lõbusat Vene LNG aega," ütles Allikson.
- Kuula intervjuust Marko Alliksoniga, milliseid otsuseid valitsuselt on ettevõtetel energiajulgeolekuks vaja, mis ohud on Euroopal gaasimahutide täitmisel ning milline võiks välja näha see aasta elektri- ja gaasiturul. Foto: Raul Mee
Vene gaas jõuab veel Euroopasse läbi Türgi ja LNGna. "Kogu LNGst, mis tuuakse, on Vene LNG osakaal paarkümmend protsenti, mis on märkimisväärne. Peale USA, mis tarnib poole, on Venemaa teine," rääkis Allikson Äripäeva raadio reedeses hommikuprogrammis.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
7. veebruaril ühendume lahti Venemaa elektrivõrgust. Oodata on võimalikke elektrikatkestusi ning kõrget elektri hinda, rääkis Ampere+ arendusjuht Mihhail Korb.
Valitsus arutas eile mitut võimalust, kuidas leevendada elektri hinna tõusu, mille põhjustas Estlink 2 kaabli rike. Peaminister Kristen Michali arvates võiks vähem maksta ettevõtted, kes tõhusamalt elektrit tarbivad.
Kahjustatud Eesti ja Soome vaheline elektriühendus Estlink 2 on rikkis esialgu järgmise aasta augustini, mistõttu võib Eestis elektri hind kerkida keskmiselt aasta peale lausa 10%.
Peatame ajutiselt põlevkiviga seotud kohustused
Praegu pole küsimus selles, kas meile jagub elektrit, vaid mis hinna eest seda meile jagub, kirjutab Incapi president Otto Richard Pukk merekaabli Estlink 2 lõhkumise valguses.
Taastuvenergia sektor on Balti riikides viimastel aastatel kiiresti kasvanud. Heaks näiteks on augustis 2024 Leedus saavutatud rekord päikeseenergia katvuse kohta, mille osakaal elektritootmises ulatus 21,3%-ni kogu nõudlusest. ACC Distributioni rohelise energia üksuse juhi Martynas Pukinskase sõnul muutub taastuvenergia järjest olulisemaks osaks Leedu energiasüsteemis.