Vesta Consulting, üks Baltikumi juhtivatest kestliku äritegevuse valdkonna konsultatsiooni- ja sertifitseerimisettevõtetest, andis käiku Baltikumi esimese ühtse keskkonnatoodete deklareerimise (EPD) platvormi – EPD Finder. See Leedu, Läti ja Eesti turgudele mõeldud platvorm tagab arhitektidele, kinnisvaraarendajatele ning valdkonna spetsialistidele mugava juurdepääsu EPD-andmetele, suurendades samas ka tootjate silmatorkavust.

- Vesta Consulting asutaja ja tegevdirektor Evaldas Savickis.
- Foto: Vesta Consulting
„Nõudlus EPD-deklaratsioonide järele on viimastel aastatel nii globaalselt kui Leedus kiiresti kasvanud. Seda trendi tõukavad tagant muudatused Euroopa seadusandluses – alates 2028. aastast peavad kõik ELi liikmesriigid hindama enam kui 1000-ruutmeetriste hoonete keskkonnamõju, alates 2030. aastast hakkavad aga kõikidele hoonetele kehtima globaalse soojenemise potentsiaali maksimaalsed väärtused, mida ei tohi ületada. Ehitustoodete globaalse soojenemise potentsiaali julgustatakse arvutama ka keskkonnasõbralike riigihangete eeskirjade ja üha karmistuvate keskkonnastandarditega. EPD deklaratsioonid aitavad tootjatel, projekteerijatel ning arendajatel teha läbipaistvamaid, kestlikkusel põhinevaid otsuseid,“ ütleb ettevõtte Vesta Consulting asutaja ja tegevdirektor Evaldas Savickis.
Tema sõnul ei muuda ühtne EPD deklareerimisplatvorm EPD Finder pelgalt protsesse lihtsamaks, vaid loob ka lisandväärtust kõigile turuosalistele – nii tootjatele kui neile, kes otsivad keskkonnasõbralikke lahendusi.
„Turul on praegu palju erinevaid platvorme, ent kõiki Baltikumis leiduvaid EPD deklaratsiooniga tooteid on keeruline leida. Meie tööriist võimaldab tootjatel esitleda oma tooteid, muutes need nähtavamaks ja parandades müüginumbreid. Arhitektidele, projekteerijatele ja töövõtjatele pakub see mugava viisi sertifitseeritud keskkonnasõbralike ehitusmaterjalide leidmiseks. See aitab ärisektoril tõhusamalt üle minna kestlikumatele lahendustele,“ ütleb Savickis.
Registreerumispõhine mudel
EPD Finder töötab registreerumispõhiselt – tasuda tuleb EPD deklaratsioonide arvust sõltuv aastane avaldamistasu. EPD deklaratsioonide otsingu funktsiooni saab aga kasutada tasuta, see tagab kõikidele huvitatud osapooltele parema juurdepääsetavuse ja nähtavuse. Praegu pakutakse oma EPD-sid avaldada soovivatele tootjatele eriallahindlusi.
Praegu on EPD Finder keskendunud ainult Baltikumi regioonile ning platvormi loojad ei kaalu veel teistesse riikidesse laienemist. Savickis arvab siiski, et turu koolitamine on EPD populaarsemaks muutmisel ülimalt oluline.
„Meie eesmärk on aidata turuosalistel oma toodete keskkonnamõjust paremini aru saada ning tõhusalt valmistuda tulevikus kehtima hakkavate õigusaktide nõuete täitmiseks. See on ainult algus – loodame, et platvormil registreeritakse juba esimesel aastal mitusada EPD deklaratsiooni, mis aitab muuta kinnisvaraarenduse keskkonnasõbralikumaks,” ütleb ta.
Baltikumis registreeritud EPD deklaratsioonide täpne arv ei ole praegu teada, kuna neid kinnitavad mitmed erinevad teenusepakkujad, kes tagavad deklaratsioonide nõuetekohase koostamise ja vajalikele standarditele vastavuse. Deklaratsioone kontrollivad sõltumatud kolmandad isikud. Veebilehe ECO Platform andmetel oli 2024. aasta alguses maailmas erinevate EPD programmide kaudu registreeritud üle 23 000 ehitustoodete EPD deklaratsiooni. EPD Finderi platvormi saab katsetada aadressil
https://www.epd-finder.com/