Eesti Energia raport: keskkonnanõuete rikkumised ja 176 miljonit eurot saamata jäänud tulu
Eesti Energias on viimastel aastatel olnud suuri rikkumisi keskkonnanõuete täitmisega ning alt mindud tulevikutehingutega, riigifirma loodab, et olulist finantsmõju omaniku tehtud raportist ei tule. Raport ise nii roosiline ei ole.
Auveres asuv õlitehas Enefit280, kus pidi hakatama vanarehvidest õli tootma. Tegelikult oli püsivalt probleeme keskkonnareostusega. Foto: Andras Kralla
Hando Sutteri juhtimise all toimus Eesti Energias hulgaliselt rikkumisi ning õlimüügist jäi teenimata 176 miljonit eurot. Eesti Energia teatas Londoni börsile, et rahandusministeeriumi erikontrolli tagajärjel tuvastati, et juhtorganid olid rikkunud hoolsuskohustust ja võtnud põhjendamatuid riske. “Edasised sammud ja otsused teevad nii keskkonnaamet kui ka Eesti Energia uus juhtkond,” teatas riigifirma.
Vaatamata enam kui 50 miljoni eurostele remondikuludele ja lisainvesteeringutele on Auvere elektrijaam veidi enam kui viie aasta jooksul pärast valmimist seisnud kokku poolteist aastat.
Eesti Energia energiakaubanduse juht Armen Kasparov ja Alexela energiaportfelli juht Kalvi Nõu ütlevad otse, et nad ei tea, mil viisil ja kui palju kergitab tuleva aasta veebruaris toimuv Venemaa võrgust lahtiühendamine tarbija jaoks elektri hinda.
Kliimaseaduse eelnõule saadeti üle 900 muudatusettepaneku. Tööstuse heitepuhver jääb, kuid nüüd vaatab ministeerium ka süsiniku kinnipüüdmise poole, mida on seni välditud.
Paradoksaalsel kombel lubab uus kliimaseadus põlevkivisektoril järgmise 10 aasta jooksul oma heitkoguseid märkimisväärselt suurendada. Sellise kompromissi pidi kliimaministeerium tegema, et mitte raisku lasta Eesti Energia 350miljonilist investeeringut uude õlitehasesse, rääkis saates “Kuum tool” kliimaministeeriumi kantsler Keit Kasemets.
Euroopa Liidu jätkusuutlikkuse edendamise üks järgmisi suuremaid verstaposte, suurettevõtete hoolsuskohustuse direktiivi (CSDDD) rakendumine, lükkub selle aasta algul käivitatud administratiivkoormuse vähendamise projekti omnibus valguses suure tõenäosusega edasi ja seda koos muudatustega.