Bats ja Heiberg: majanduslanguses on raske tõestada, et kestlikkus on vajalik
Kestlikkusteemadest räägitakse aina negatiivsemalt, tõdevad Orkla jätkusuutlikkuse juht Evelin Heiberg ja Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats. Jätkusuutlikkus ei tähenda loobumist, vaid elukvaliteedi tõusu. Sellest arusaamiseks on vaja töötajaid kaasata ja harida.
(Vasakult) Tallinna Ülikooli keskkonnakorralduse dotsent Piret Vacht, Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats ja Orkla Eesti jätkusuutlikkuse juht Evelin Heiberg ütlevad, et kestlikkusteemad ei tohi olla ettevõttes ühe inimese kanda. Foto: Andres Laanem
Rimi vastutustundliku ettevõtluse juhi Katrin Batsi sõnul on praeguses majanduslanguses keeruline tõestada, et kestlik mõtteviis ja äri on vajalikud. Orkla jätkusuutlikkuse juht Evelin Heiberg lisab, et kestlikkusest mõeldakse tihti nii, et millestki tuleb loobuda ja elukvaliteet langeb, kuid tegelikkus on vastupidine.
Toidutööstusfirmas Orkla järgitakse mitmekesisuse, võrdsuse ja kaasatuse põhimõtteid nii värvates, töötajate vajadusi katvat hüvede paketti luues kui ka järjekordset heategevusobjekti valides. Kõigil nendel tegevustel on ka oma mõõdikud ja analüüs.
Rimi jätkusuutlikkuse juht Katrin Bats rääkis, et eestlased on suutnud kestlikkuse ja innovatsiooni ühendada. Saabuv kestlikkusaruandluse kohustus suurendab küll bürokraatia hulka, aga pakub ka kasvuvõimalusi, märkis ta.
Mõjuala 3 hindamine on tihti kõige keerulisem, sest partneritelt on raske andmeid kätte saada. Tööstusettevõtted ETS NORD ja Orkla Eesti jagavad, kuidas nad skoop 3 hindavad ja heidet vähendavad ning milliseid andmebaase kasutavad.
Värsked uuringud näitavad, et majanduslikult keerulised ajad on hakanud mõjutama Eesti inimeste annetamiskäitumist. Ettevõtete senisest suurem panus ja strateegiline koostöö kodanikuühendustega pakuks heategijatele stabiilsust ning pikaajalist kindlustunnet.