Ragn-Sellsi pakendite sorteerimisliin Suur-Sõjamäel. Ragn-Sellsi leiab jäätmekäitluse TOPist hoopis lõpupoole. Kai Realo on aga jäätmereformi loomisel aktiivselt kaasa rääkinud.
Foto: Andras Kralla
Jäätmekäitlus jagatakse kaheks: tava- ja metalljäätmete käitlejad. TOPis leidub mõlemaid ja ka esikümnes jagunevad nad enam-vähem võrdselt, kuigi tavajäätme käitlejaid on arvuliselt rohkem.
Valitsuse väljakuulutatud jäätmereform tekitab praegustes suurtes prügivedajates ja -käitlejates nii toetavaid kui ka eitavaid reaktsioone, kuid ühes ollakse kindel: nii odav jäätmevedu ei tule, kui minister lubas.
Pakendiringluse ja ringmajandusettevõtete liidu juhatuse liige Alder Harkmann rääkis, et maksame juba täna kinni seda, et ei suuda pakendijäätmeid piisavalt ringlusse suunata. Ringlussevõtt peaks olema – erinevalt praegusest – ladestamisest ja põletamisest soodsam.
Kliimaministeerium saadab novembris avalikule konsultatsioonile jäätmereformi ettevalmistava eelnõu, millega tahetakse parandada jäätmete liigiti kogumist ning ringlussevõttu. Praegust pakendiaktsiisi ei muudeta.
Kuigi valitsus on tänaseks loobunud pakendite turule toomise aktsiisi kehtestamise mõttest ehk pakendiaktsiisist, ootavad toidutootjaid ees jäätmereformist ning uuest Euroopa Liidu pakendimäärusest tulenevad kohustused, mis tõstavad tootjate kulusid ja mõjutavad toidukaupade hindu.
Ehkki A. Le Coqi juhile Jaanus Vihandile on roheteemad väga südamelähedased, ütleb ta, et otsuseid tuleb teha laiemat pilti ja olukorda arvestades. “Ükskõik, mis ajal me ei elaks, prioriteedid peavad paigas olema. Tänases päevas paneksin ma prioriteediks number üks julgeoleku,” ütles Vihand raadiosaates “Juhtides tulevikku”.