Eesti teadlased arendavad süsinikuheite kogumise tehnoloogiat, et muuta tööstust jäätmevabaks
TalTechi teadlased arendavad koostöös välispartneritega uudset süsinikuheite kogumise tehnoloogiat, mille eesmärk on muuta seni jäätmetena ladustatav biomass ja põlevkivituhk väärtuslikuks lähteaineks.
TalTechi Energiatehnoloogia instituudi kütuse ja õhuemissioonide analüüsi labori teadur Kadriann Tamm ütleb, et projekt on oluline samm ringmajanduse suunas. Foto: TalTech
Projekti õnnestumisel võib loota, et mitmes tööstusharus ei jää enam praeguses mahus reostavat või keskkonda mõjutavaid jäätmekuhilaid, teatas Taltech. Ühtlasi tähendaks see Eesti jaoks kiiremat liikumist kliimaneutraalsuse suunas ning seda, et praeguste jäätmete peale hakatakse tulevikus piltlikult öeldes tormi jooksma.
Seekordses “Cleantechi” saates on juttu sellest, kui palju vesinikku toodetakse praegu Eestis, milleks seda kasutatakse ja millised on tulevikuootused.
Piimatootja ja -töötleja Valio Soome käivitas viieaastase piimafarmi pilootprojekti, et testida süsinikuneutraalseid piimatootmise tegevusi praktikas. Pilootprojektis osaleb neli Valio piimafarmi Soome eri paigus.
Ringmajandusettevõtete liit tegi avaliku pöördumise kliimaministeeriumile ja taristuminister Vladimir Svetile, kritiseerides omavalitsuskeskset jäätmekäitlust, mis ei aita vähendada jäätmete teket ja suurendada ringlussevõttu.
Euroopa Komisjoni mõjuhinnangutest lähtuvalt on aastaks 2030 ikka veel suurem osa maanteel liikuvatest sõidukitest bensiini- või diislimootoriga. Neste partnerlussuhete juhi Mats Hultmani sõnul on tähtis üleminekuajal pakkuda kestlikke kütuselahendusi ka neile sõidukitele ja masinaparkidele, mida ei ole otstarbekas välja vahetada näiteks elektriliste vastu.