Taastuvenergia sektor on Balti riikides viimastel aastatel kiiresti kasvanud. Heaks näiteks on augustis 2024 Leedus saavutatud rekord päikeseenergia katvuse kohta, mille osakaal elektritootmises ulatus 21,3%-ni kogu nõudlusest. ACC Distributioni rohelise energia üksuse juhi Martynas Pukinskase sõnul muutub taastuvenergia järjest olulisemaks osaks Leedu energiasüsteemis.
- 2024 saavutati Leedus rekord päikeseenergia katvuse kohta, mille osakaal elektritootmises ulatus 21,3%-ni kogu nõudlusest. Foto: ACC Distribution
Kuigi ettevõte on tuntud oma laia nutikate tehnoloogiatoodete valiku poolest, keskendutakse praegu uuenduslike lahenduste ja energiatööstuse tulevikutrendide toomisele Balti turgudele. „Kuna meie eesmärk on pidevalt laiendada taastuvenergia lahenduste turul, siis oleme sel aastal oma portfelli lisanud maailma juhtivate tootjate, nagu BYD, TCL, Hisense ja Vool, tooteid,” märgib Pukinskas.
Energiapankade lahendused tagavad tarbijatele stabiilsuse
Päikeseenergia arengu taga on nii riikide soov vähendada sõltuvust fossiilkütustest kui ka tarbijate huvi. Pukinskas selgitab, et tarbijad valivad moodsad seadmed mitte ainult ökoloogilise jalajälje vähendamiseks, vaid ka selleks, et saada sõltumatuks energia tarnijatest.
Ainuüksi Leedus paigaldati 2023. aastal 517 MW päikeseelektrijaamu, millest umbes 80% rajati äriettevõtete poolt. „Kuigi võib tunduda, et äriettevõtted pööravad taastuvenergiale rohkem tähelepanu, on tegelikult ka erakliendid väga aktiivsed. Kui me ei vaata elektrijaamade võimsust, vaid arvestame, kui palju ettevõtteid ja leibkondi on paigaldanud päikesepaneele, siis eraklientide arv on suurem,” ütleb Pukinskas, viidates elanike aktiivsusele taastuvenergia sektori tugevdamisel.
Üks suuremaid väljakutseid päikesepaneelide kasutajatele on toodetud energia kasutamine siis, kui seda kõige rohkem vajatakse. Päikeseenergiat toodetakse päevasel ajal, kuid energia nõudlus kodudes on suurim õhtuti. Kuna üha enam inimesi toodab ise energiat ja soovib seda efektiivselt kasutada, on ACC Distribution lisanud oma tooteportfelli BYD akulahendused, mis on juhtivad akude ja energiatöötlemislahenduste alal.
„Akulahendused aitavad tarbijatel salvestada päeva jooksul üleliigset energiat ja seda hiljem kasutada. Lisaks võimaldavad need energiat salvestada siis, kui hind on madal, ja kasutada seda siis, kui hind tõuseb. Pärast viimaseid suuri torme, mis jätsid osa Leedu elanikest pikaks ajaks ilma elektrita, on tarbijate huvi energiasalvestuslahenduste vastu märgatavalt kasvanud,“ selgitab Pukinskas. Ta lisab, et BYD seadmed on lihtsad paigaldada ning nende akumoodulite valikud ulatuvad 4 kWh-st kuni 65 kWh-ni. „Ei ole vaja kohe paigaldada suurt energiasalvestussüsteemi, kuna vajadusel saab täiendavaid akusid juurde lisada,“ lisab ta.
Globaalne trend – integreeritud süsteemide arendamine
Taastuvenergia turg kasvab kiiresti, mistõttu muutuvad üha populaarsemaks ka soojuspumbad. „Soojuspumpade populaarsus kasvab nii Leedus kui ka teistes Balti riikides, peamiselt nende seadmete efektiivsuse ja jätkusuutlikkuse tõttu,“ räägib ekspert. Ta rõhutab, et kaasaegsed lahendused võimaldavad seadmeid hõlpsasti integreerida teiste süsteemidega, näiteks päikeseelektrijaamadega. „Näiteks TCL nutirakendus kasutab tehisintellekti, et optimeerida elektritarbimist ja valida seadmete jaoks kõige efektiivsemad seaded,“ märgib Pukinskas.
Innovatiivsed lahendused elektrisõidukite laadimisjaamadele
Kiiresti areneva elektrisõidukite tööstusega koos suureneb vajadus efektiivse laadimisjaamade võrgu järele. Pukinskas toob esile Eestis loodud ettevõtte Vool laadimisjaamad, mis on kasutajasõbralikud ja tehnoloogiliselt arenenud. „Need lahendused on eriti olulised vanemate elamute maa-alustes parkimismajades, kus täiendavate kaablite paigaldamine oleks keeruline,“ selgitab ta.
ACC Distribution on oma taastuvenergia äri märkimisväärselt kasvatanud ja toob Balti turgudele maailma juhtivate tootjate innovaatilisi lahendusi. Rohelise energia äri müügitulu peaks Balti riikides 2023. aastal ületama 30 miljonit eurot.
Seotud lood
Värsked uuringud näitavad, et majanduslikult keerulised ajad on hakanud mõjutama Eesti inimeste annetamiskäitumist. Ettevõtete senisest suurem panus ja strateegiline koostöö kodanikuühendustega pakuks heategijatele stabiilsust ning pikaajalist kindlustunnet.