Einari Kisel: elektritarbimine on paari aastaga märgatavalt kukkunud
Nii kõrget elektritarbimist, nagu Elering paar aastat tagasi prognoosis, ei tule. Eestis on elektritarbimine paari aastaga hoopis langenud. Mis ootab lähiaastail ees energeetikas ja kuidas muutub elektri hind, selgitab professor Einari Kisel.
Lähiaastail peame leidma uued juhitavad võimsused, sest järgmisel viiel aastal lõpetavad ilmselt töö pooled Enefit Poweri põlevkivijaamadest, ütleb energiapoliitikate professor Einari Kisel. Foto: Raul Mee
Eile avalikustas Rohetiiger kolmanda energia teekaardi. Teekaardi koostamisse panustanud Tallinna Tehnikaülikooli energiapoliitikate professor Einari Kisel tõdes, et teekaartide vahelisel ajal ehk kolme aastaga on elektriturul palju muutunud.
Valitsuse seatud eesmärk toota aastal 2030 samapalju taastuvelektrit kui Eestis tarbitakse jätab küsimuse, et kui palju me siis energiat tarbima hakkame. Mõned aspektid mõjutavad Eesti elektri koguhinda aga tunduvalt rohkem kui maksumäärad või tootjatele makstavad toetused, kirjutab Tallinna Tehnikaülikooli energiapoliitikate professor Einari Kisel.
Tuntud Eesti ettevõtjad ja suured rahvusvahelised firmad võitsid RMK korraldatud oksjonil kokku 17 riigimaa kasutusõiguse, et seal tuuleparke arendada.
Selle nädala üks olulisemaid teemasid on Eesti elektrisüsteemide sünkroniseerimine Mandri-Euroopa elektrivõrguga, millest ei saa ka “Cleantechi” saates mööda vaadata.
Uued tehnoloogiad ning tootmised annavad paremad võimalused, vanade lappimine pole enam valik, kirjutab peaminister Kristen Michal (Reformierakond) erakonnakaaslastele saadetud kirjas.
“Peaksime igapäevaselt kasutatavaid asju paremini hoidma,” räägib saates “Juhtides tulevikku” tehnikaringlust korraldava GreenDice asutaja ja juht Argo Alaniit. “Elektroonikaseadmete tootmine on selline, mida ei lubataks enam Euroopas teha – keskkonnanõuded on meeletud ja me ei taluks näiteks elementide kaevandamist, see on ränk töö.“