Audiitor: ESG aruanne ei võta kauem aega kui finantsaruanne, kui süsteem paigas
Kui ettevõte paneks kogu kestlikkusaruandlusele kuluva ressursi tegelikesse jätkusuutlikkuse tegevustesse, siis olekski maailm parem paik. Küsimus on selles, kuidas me teame, et ettevõte on midagi teinud, ütleb Grant Thornton Balticu vandeaudiitor Anni Vaiksaar.
Leidub ka neid ettevõtteid, kes veel ei ole kestlikkusaruande koostamisega alustanud, kuid enam seda edasi lükata ei tasu, sest muidu ei jõua õigeks ajaks valmis, hoiatab Grant Thornton Balticu kestlikkusvandeaudiitor Anni Vaiksaar.
Grant Thornton Balticu vandeaudiitor ja hiljuti kestlikkusaruandluse vandeaudiitori kutse saanud Anni Vaiksaar selgitab, kes ja miks peavad kestlikkusaruannet koostama, kui suur töökoormus sellega kaasneb ning mis juhtub, kui kestlikkusaruannet ei esita.
TKM Grupp on börsiettevõttena üks esimestest, kes esitab kestlikkusaruande. Mõne nädala pärast on tähtaeg. Ressurssi selle valmimiseks on kulunud tohutult ja kõik pole sujunud nii, nagu peaks.
Viimane aeg on alustada 2025. aasta kohta raporteerijatel kestlikkusaruandega. Tänagi alustades on ettevõtja jäänud veidi hiljaks. “See ei tähenda, et aruandest võiks täitsa loobuda. Tasub pingutada ja teha ära kas või pool aruandest,” rääkis Grant Thornton Balticu partner ja audiitorteenuste valdkonna juht Mart Nõmper.
Detsembris võttis Eesti lõpuks üle kestlikkusaruandluse direktiivi ehk CSRD. Nüüd on kestlikkusvandeaudiitori kutse omandanud pea sada vandeaudiitorit. Vaata, kes nad on ja mis audiitorfirmas töötavad.
Pikalt kestlikus äritegevuses töötanud Nelli Pormeister, Mati Freiberg, Liis Lindmaa ja Morten Kaasik lõid uue ESG platvormi NordWis. Asutajate sõnul keskendutakse kasumlikkusele ja targale arendamisele, mitte pelgalt nõuete täitmisele.
“Peaksime igapäevaselt kasutatavaid asju paremini hoidma,” räägib saates “Juhtides tulevikku” tehnikaringlust korraldava GreenDice asutaja ja juht Argo Alaniit. “Elektroonikaseadmete tootmine on selline, mida ei lubataks enam Euroopas teha – keskkonnanõuded on meeletud ja me ei taluks näiteks elementide kaevandamist, see on ränk töö.“